כללי

חלמתם לדבר אנגלית שוטפת? איך ניתן ללמוד אנגלית בצורה עצמאית, ולמה בית ספר הכשיל אתכם..

החלום של ישראלים רבים מאז ומתמיד היה דומה מאוד ל"חלום האמריקאי", המשק הישראלי בלבד קטן מדי בשביל הצלחה מסחררת וכדי להצליח ברמה הבינלאומית חייבים לדבר אנגלית. יצאנו לברר נתון מדאיג –  57% מהאוכלוסייה מדווחים כי הם חשים חוסר ביטחון או חוסר ידע בנוגע לדיבור אנגלית וליצירת מערכות יחסים בינלאומיות, זאת למרות שמלמדים בבית הספר אנגלית במשך 8 שנים רצופות.

ישראלים רבים השקיעו 8 שנים בלימוד אנגלית בבית ספר, לפחות 3 שעות בשבוע, בהדרכה ישירה של מורה מקצועי, אותם תלמידים גם הגישו בתקופה זו מבחנים מסכמים ועבודות רבות.

סה"כ בחישוב גס =  מעל 960 שעות לימוד אנגלית נמצאות מאחורי כל אחד מאיתנו.

אם כך, איך זה יתכן שגל (שם בדוי), היום מנהל מחלקת מכירות בחברת סטארט אפ ישראלית, שירת ביחידה קרבית בצה"ל, למד אנגלית בתיכון ב5 יחידות לימוד אך היום, בגיל 29 עדיין חש חוסר ביטחון בשימוש בשפה האנגלית?

״הרגשתי צורך לשפר את הדיבור והביטחון שלי בשפה, זה אחד הדברים שעצרו אותי מלהתקדם בחברה שבה אני עובד לתפקידים בכירים יותר.. הרי כולנו רוצים הצלחה בינלאומית לא ככה?״, גל אמר בתחילת הראיון (לפני שלמד לדבר אנגלית).

לאחר שנאלץ לסרב לקידום בתפקיד בגלל חוסר הידע והביטחון שלו באנגלית, גל ביקש מהבוס שלו להישלח לקורס אנגלית על מנת לחדד את השפה ולשפר את יכולת הדיבור שלו כדי שיוכל לדבר אנגלית בביטחון מול אנשי החברה מחו"ל וכן להצליח להתקדם לתפקידים בכירים בחברה.

גל, למדת אנגלית בכיתה של 5 יחידות בבית ספר נכון?

"כן"

ומה קרה, נכשלת שם כישלון חורץ?

"האמת שבכלל לא, סיימתי בממוצע 82 בתעודת בגרות .. זה היה אפילו בין הטובים בכיתה, שגם היו בה דוברי אנגלית שפת אם (אמר בחצי צחוק)"

הופתעתי לחלוטין מהתשובה של גל..

אם כך איך זה יתכן שכמה שנים אחר כך אתה מרגיש חוסר ידע וחוסר ביטחון באנגלית? זה לא נשמע הגיוני.

"אני אגיד לך מה", ענה גל, " זה גם מה שאני הסתבכתי איתו בהתחלה, איכשהו לקרוא וקצת חוקים בדקדוק אני עוד זוכר מבית הספר, אבל כשזה מגיע לתכלס לשבת עם אנשים ולדבר אנגלית, אני פשוט הייתי משותק, התחלתי להפוך מילים בראש ולשכוח איך אומרים דברים פשוטים, ובסוף פשוט הייתי נראה מגוחך אז שתקתי. אחרי שלמדתי דרך הקורס של Speasy, אני יודע בדיוק מה הסיבה לכך ותודה לאל שפתרתי את זה."

טוב אני במתח.. ספר לי מה הסיבה לכך שהדיבור באנגלית לא הסתדר לך, בכל זאת עשית 5 יחידות.

"אתה חושב שזה רק אני ככה? יש מלא ישראלים שזאת הבעיה שלהם עם אנגלית! אני אספר לך משהו קטן שתבין מה עשו לנו בבית ספר. אתה זוכר מה הדבר הראשון שהמורה לאנגלית לימדה אותך בבית הספר היסודי?"

זה היה לפני יותר מדי זמן.. עניתי לגל.

"היא לימדה אותנו את הA-B-C, אותיות באנגלית

נו ו.. מה הבעיה בזה?

"מה הבעיה?!, כאן מתחילה הבעיה!" גל הפתיע אותי בתשובה שלו, "תסביר.."

"זה פשוט, תחשוב איך תינוק לומד עברית, הוא פשוט נמצא בסביבה דוברת עברית, חווה חוויות עם ההורים, הגננות וכל המסרים שעוברים סביבו עוברים בשפה העברית.. אז המוח שלו קולט את השפה אוטומטית בלי מאמץ.. אותו דבר עם תינוק אמריקאי בשפה האנגלית כמובן ותינוק ספרדי בספרדית. אם תחשוב על זה לעומק אז זה בדיוק ההפך מהשיטה שבה לימדו אותנו בבית הספר, שם המורה עוברת איתנו קודם על על אותיות, אחר כך על חוקי הדקדוק, אחר כך מנסים להחדיר לנו אוצר מילים על ידי "הכתבות" נוראיות שדורשות ממך לשנן בעל פה עשרות מילים ביום.. המוח לא זוכר ככה כלום, הכל נעלם ומתפוגג ברגע הראשון שסיימת את המבחן.

אתה מבין? ואני כל החיים שלי חשבתי שאני פשוט לא קולט שפות מהר, שהזיכרון שלי בשפות הוא מקולקל או משהו.. אבל האמת היא שהמערכת מלמדת אותנו בשיטה כל כך גרועה, שרוב התלמידים מסיימים בית ספר ואין להם ביטחון בדיבור אנגלית, הם רק יודעים לשנן כמה חוקים.. 8 שנים בשביל זה?"

וואו זה ממש מפתיע לשמוע את זה, מעולם לא חשבתי על זה ככה.. אבל זה כל כך הגיוני אחרי שאתה מסביר כך את הדברים.

היום, גל מדבר אנגלית בזכות סדרת הרשת המחתרתית שהוא מספר עליה.

שאלנו את גל מספר שאלות כדי להבין על איזו סדרה מדובר, תראו את התוצאה למטה.

״חד משמעית לא, הכל עניין של איך אתה לומד ולא מה אתה לומד״.

תן לי לחלוק איתך נתון מאוד חשוב שלמדתי בסדרה – והוא פירמידת הלמידה:

פירמידת הלמידה מפרקת לאחוזים כמה אנחנו באמת זוכרים מכל שיטת לימוד

שלנו:

5% מהלמידה נשארת אפקטיבית כאשר היא מועברת בצורת הרצאה.

10% מקריאה.

20% שמע – וידאו.

30% הדגמה.

50% דיון קבוצתי.

75% תרגול בעזרת עשייה.

90% ללמד אחרים.

אחרי שהבנתי את זה, החלטתי שהגיע הזמן לעשות שינוי כי בבית ספר וברוב הקורסים שאני מכיר ועברתי, בעיקר נוגעים בשני השיטות העליונות של הרצאות וחומר לקריאה ועובדה שהן הכי פחות אפקטיביות.

התחלתי לחפש באינטרנט איך לדבר אנגלית, וקיבלתי כל מיני הדרכות וכלים פרקטיים ליישום.

אחד האתרים שנחשפתי אליהם הכיל בתוכו את ״סדרת הרשת המחתרתית ללימוד אנגלית״ זאת הייתה הפעם הראשונה שפגשתי את Speasy ודניאל בנשי (המנחה של הסדרה ושל הקורס כולו).

הוא פשוט סיקרן אותי והסביר לי שללמוד לדבר אנגלית זה כיף ואפשרי תוך 42 יום !

ושאפשר לעשות את זה בכל שלב במהלך ביום.

וזה סיקרן אותי..

  • אז רגע.. מה בעצם אתה אומר גל, שיש דרך כיפית ללמוד לדבר אנגלית?

כן.

  • תרחיב בבקשה!

בדיוק עצרת אותי, גל חייך ולקח נשימה עמוקה..

תבין ללמוד אנגלית בדרך שאני עשיתי בהתחלה ושמלמדים במקומות אחרים היא מתישה ,מלחיצה ופשוט לא מועילה כי היא לא נתפסת בזיכרון שלנו לאורך זמן.

אם אתה רוצה ללמוד אנגלית אתה חייב לשלב בלימוד שלך משהו שמעורר אותך ללמוד, משהו ש״מגרה את המוח״.

אז השאלה הראשונה שדניאל שאל אותי בסדרה היא מה אתה אוהב לעשות?

ותן לי לשאול אותך .. מה אתה אוהב לעשות?

  • אמ.. הרבה דברים .. ספורט… מסעדות..

בדיוק! , הוא צעק כאילו הוא גילה את האייפון מחדש.

זה בדיוק זה, אם תלמד לשלב את מה שאתה אוהב, ולחבר את זה ללימודים שלך. אתה תוכל גם ליישם שזה כבר 75% מהפירמידה (תרגול ע״י עשייה), וגם ללמד אחרים שזה 90% מהפירמידה וגם להנות מזה.

אחרי שלמדתי את הדברים האלה מדניאל הבנתי, שאני צריך לעשות שינוי בחשיבה שלי.

הוא הסביר שם בקורס, שהמוח שלנו קולט מידע דרך 3 ערוצים מרכזיים – ראייה, שמיעה ורגש, ובדיוק כמו שתינוק בן שנה לומד להבין את מה שכולם סביבו אומרים לו, כך אדם שכבר יש לו שפה ראשונה יכול ללמוד את השניה בקלות הרבה יותר, אם ינצל נכון את 3 הערוצים האלה ויהיה בסביבה שדוברת אנגלית.

בהתחלה לא הבנתי למה הוא מתכוון "לנצל נכון את 3 הערוצים" אבל היום אני לחלוטין מבין, זה פשוט מרגיש כאילו אתה משתמש ביותר אחוזים מהמוח שלך והכל הרבה יותר קל וכיף מאשר לשנן מילים וחוקים.. וואי זה היה סיוט בבית ספר לא יודע איך היה לי כוח לשבת לשנן את כל זה פעם.

Photo by Startup Stock Photos from Pexels

  • אז רגע, אתה אומר שלמדת אנגלית מבלי לשנן מילים? אם ככה זה מהפכה של ממש לא!?

זה לא שלא הייתי צריך לפתח את אוצר המילים שלי, ברור שכן. אבל הכל דרך שיטות חוויתיות שאתה פשוט קולט בצורה הרבה יותר מהירה ויעילה, כבר מתחילת בשלב הראשון יש הדגמות ודיונים קבוצתיים ככה שבפירמידה זה כבר מקפיץ אותך ל50% הבנה לפחות. תבין ממקום של חשש מלדבר אנגלית, בזבוז זמן וכסף ומאות ניסיונות התחמקות בעבודה הפכתי להיות דמות מפתח בחברה שלי בתקשורת עם לקוחות בחו״ל.

כאשר מדובר על עבודה עם לקוחות באנגלית, הפכתי להיות איש הקשר המרכזי לעבודה מול נציגי החברה שלי מניו יורק וקליבלנד, וגם שיתופי פעולה עם חברות מוכרות אחרות ממקומות שונים בעולם.

אני מנהל יחסים מצוינים עם לקוחות, ובחופשות שלי בחו״ל חברים שלי סומכים עליי שאני זה שיסגור את הפרטים שצריך כי ״עזוב, גל חושב שהוא אמריקאי תן לו לסגור את זה״.

  • באמת עשית כזה שינוי מסדרת הרשת המחתרתית הזאת באינטרנט קשה לי להאמין?

תשמע אתה לא חייב להאמין, אבל מה שכן חשוב שתדע, הוא תמיד לשמור על ראש פתוח ברגע שאתה מבין את זה, אתה חושף את עצמך ללמידה של דברים חדשים והזדמנויות חדשות בחיים.

דניאל גם דאג להעמיק בנושא הזה בהדרכה –

״ במוח יש לך שתי תיקיות אחת מארגנת ואחת לומדת״

כשאתה לומד להכניס את הדברים שלמדת לתיקייה הלומדת, ואתה לא רק מסדר ומארגן דברים שאתה כבר מכיר ויודע אז אתה ממש לומד דברים חדשים מאפס, וזו הדרך האמיתית ללמוד! למעשה זו הדרך היחידה כשחושבים על זה לעומק.

אחרי שראיתי את הסדרה של דניאל ידעתי שזה לא מספיק לי ב100% והחלטתי גם ללכת על הקורס שלהם – speasy – פשוט לדבר אנגלית ב42 יום

אבל זה ממש לא לכולם זה רק כי אני רציתי להיות מצוין במה שאני עושה, ויש לי מטרות גבוהות בחיים.

  • אה.. אז ידעתי שזה לא הכל מסדרת הרשת שדיברת עליה, יש פה קורס שלם.

ברור שיש פה קורס אבל הקורס מיועד רק למי שרוצה יותר להתקדם. כשאני עברתי את סדרת הרשת המחתרתית ידעתי שיש לי מספיק כלים כדי ללמוד בעצמי אנגלית בצורה ברורה ופשוטה.

פשוט רציתי לקחת את זה צעד קדימה לאנגלית עסקית יותר, לדיבור קולח יותר, והרגשתי שאני צריך מישהו שיתמוך בי בתהליך.

  • יפה, מה היית ממליץ לאלה שלא רוצים להשקיע כסף וכן רוצים לדעת אנגלית כמוך?

פשוט לכו ותקבלו את המתנה הזאת בחינם.

סדרת הרשת שדניאל הוציא היא גאונית והיא ממש מלמדת אותך איך ליישם את הפירמידה שדיברנו עליה בהתחלה והיא באמת במתנה.

אין ספק שללמוד בכיתה עובד לחלק מהאנשים אבל לא לכולם, לפחות לא לי.

אוקיי אז thank you gal

Sure, thank you for the inviting me, I'm glad to have the opportunity to share this information with other people who can change their life for the better as well

לקבלה בחינם את הדרכת וידאו שתאפשר לך לקבל כלים לשיפור האנגלית שלך החל מרגע זה

Photo by rawpixel.com from Pexels cover

\\צוות newsil

Show More

Related Articles

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button